RK Slovenije
Območno združenje Zagorje

Cesta zmage 7
1410 Zagorje ob Savi

Metka Podpečan, predsednica
Štefka Suša, sekretarka

TEL: 03 56 67 760
FAX: 03 56 67 761
GSM: 041 772 621
TRR: SI56 0233 8001 2012 282
DŠ: 35122536
(nismo zavezanci za DDV)
URADNE URE: pon: 900 – 1200
sre: 900 – 1200
E-pošta: info@rksoz-zagorje.si
Facebook: RKSOZ.ZagorjeObSavi
Upravljanje piškotkov

Pripravljenost in ukrepanje ob nesrečah

Četrtek, 4. september 2014

V Strategiji do leta 2010 je Mednarodna Federacija društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca, ki združuje 186 nacionalnih društev, med katerimi je tudi Rdeči križ Slovenije, kot enega izmed temeljnih programskih področij izpostavila "Pripravljenost in ukrepanje v primeru nesreč".

Rdeči križ Slovenije izvaja to programsko področje že vrsto let in ima za njegovo izvajanje, skupaj s krvodajalstvom, prvo pomočjo in službo za iskanje pogrešanih, na podlagi Zakona o Rdečem križu, javno pooblastilo.

Osnovne naloge so: načrtovanje priprav na nesreče, zagotavljane učinkovitih mehanizmov ukrepanja ob nesrečah, osveščanje in javno izobraževanje ter zagotavljanje pomoči pri odpravljanju posledic nesreč. Poleg navedenega Rdeči križ izpopolnjuje delovanje lastne mreže, izboljšuje hitrost in učinkovitost koordinacijskih mehanizmov, izvaja nacionalne in lokalne akcije zagotavljanja pomoči, skrbi za rehabilitacijo in obnovo ter izboljšuje standarde ukrepanja.

Izrednega pomena je prav pomoč pri zagotavljanju materialnih pogojev za delovanje ob naravnih in drugih nesrečah, pri organizaciji delitve in prevoza pomoči, pri varovanju in posredovanju podatkov o žrtvah in pogrešanih, pri obveščanju prebivalcev o potrebah po raznovrstni pomoči in pri pripravi pozivov za pomoč, tako na državnem kakor tudi na mednarodnem nivoju.

Za uspešno, hitro in učinkovito delovanje ob različnih nesrečah ima Rdeči križ Slovenije vzpostavljeno svojo organizacijsko in materialno strukturo (sedež v Ljubljani, 56 območnih združenj RK in 900 krajevnih organizacij RK). Deluje tako na področju Republike Slovenije, kakor tudi na mednarodnem področju.

Pravno podlago za delovanje Rdečega križa ob naravnih in drugih nesrečah predstavljajo Ženevske konvencije iz leta 1949 in dopolnilni protokoli iz leta 1977, ki so jih ratificirale domala vse države, med njimi tudi Republika Slovenija. Poleg mednarodnih aktov opredeljuje vlogo Rdečega križa Slovenije tudi domača zakonodaja s področja zdravstva, obrambe, zaščite in reševanje ter Zakon o Rdečem križu Slovenije, ki je bil sprejet leta 1993.

Podeli:
Znamka Aplikacija Daruj kri Telekom Slovenije Canon Revoz BESSY Anonimna e-prijava nasilja v družini Lek Pošta Slovenije NLB KRKA Tuš SKB NLB Vita Unicredit bank Luka Koper Si.mobil Petrol Mercator BSH BTC SAZAS Geoplin Medis MINT mitja Stopimo skupaj MDDSZ Sklad

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

OZRK Zagorje